Różnorodność wśród kurtek
Przetrwać zimę bez ciepłej kurtki jest ciężko o ile niemożliwe, bo co założyć na siebie przy mrozie -15 stopni, gdy trzeba wyjść do pracy? Pięć swetrów i bluzę? Ciepło może i nam by było, ale obawiam się, że nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Pozostaje nam zatem kurtka, ale nie martwcie się!
Przeminęły już dawno czasy, gdy kurtka była napompowanym, bezkształtnym workiem z rękawami. Teraz kurtki są równie różnorodne jak spodnie czy bluzki. Długie i krótkie, eleganckie i sportowe, wzorzyste i gładkie- myślę, że przy takim wyborze każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, aby mimo niesprzyjającej pogody móc wyjść na zewnątrz podczas mrozu i śnieżnej zawiei.
Przeciwdeszczowe kurtki
Słysząc słowo kurtka pierwsze co widzimy przed oczami to kurtki zimowe zakładane aby uchronić się przed niskimi temperaturami, jednakże to nie jedyne zastosowanie kurtek. Istnieją również kurtki mające chronić nie tyle przed zimnem co przed wodą- to kurtki i płaszcze przeciw deszczowe. Łącząc kurtkę zimową i przeciw deszczową otrzymamy odzież narciarską, która chroni nas zarówno przed chłodem jak i wilgocią.
Warto również wspomnieć o kurtkach ochronnych- chyba najbardziej rozpoznawalne są te noszone przez strażaków- są żaroodporne dzięki czemu stanowią ochronę podczas ich niebezpiecznej pracy.
Różne kurtki
Czy kurtka jest tylko jedna? Czy każdy fason można nazwać po prostu kurtką? Oczywiście, można, ale jako ciekawostkę warto wiedzieć, że wiele specyficznych fasonów, ma swoją własną nazwę pozwalającą dokładnie określić o jaką kurtkę nam chodzi.
Przykładem jest tutaj anorak będący ciepłą, sportową, pikowaną kurtką z kapturem, niegdyś noszonej przez Eskimosów i polarników. Parka to odmiana anoraka- dłuższa, z futrzanym kapturem. Kożuszek- wykonany ze skóry owczej lub baraniej, od środka wypełniony wełną dla zapewnienia ciepła i komfortu. Peleryna- jesienna kurtka przeciwdeszczowa, ale pojawiła się również jest wersja zimowa- odpowiednio ocieplona i przygotowana by chronić przed zimnem.