Tradycja wysyłania zaproszeń

warto wypuszczać do sprzedaży coraz to nowe kartki świąteczne. Wprawdzie obecnie coraz więcej osób wysyła życzenia smsami, jednak dobrze przygotowane kartki świąteczne wciąż mogą wydawać się naprawdę bardzo atrakcyjne. Dzieje

Tradycja wysyłania zaproszeń

Produkcja kartek świątecznych

Produkcją kartek świątecznych zajmują się specjalne firmy. Trzeba przyznać, że produkowanie takich kartek może być naprawdę dochodowym zajęciem i na pewno warto wypuszczać do sprzedaży coraz to nowe kartki świąteczne. Wprawdzie obecnie coraz więcej osób wysyła życzenia smsami, jednak dobrze przygotowane kartki świąteczne wciąż mogą wydawać się naprawdę bardzo atrakcyjne.

Dzieje się tak tym bardziej wówczas, gdy takie kartki zostają odpowiednio ozdobione. Stają się one wówczas bardzo atrakcyjne i mogą wywierać dobre wrażenie na wszystkich osobach sięgających po takie kartki. Mogą być one spokojnie wręczane zarówno młodzieży, jak i osobom starszym, a także osobom na co dzień pozostającym w ruchu i bardzo zapracowanym.


Savoir-vivre związany z zaproszeniami podobnie jak

Savoir-vivre związany z zaproszeniami, podobnie jak inne oficjalne dokumenty, jest ściśle określony w zasadach etykiety. Dla przykładu partnerzy osób zaproszonych na ślub zawsze muszą być uwzględnieni w zaproszeniu (zasada ta dotyczy nie tylko par małżeńskich i narzeczeńskich, ale również mieszkających razem. Koperty z pojedynczym zaproszeniem wysyła się do małżeństw i par mieszkających razem na wspólny adres, ale do par nie mieszkających razem (np. narzeczeństw) koperty adresuje się już podwójnie. Istotne jest również, iż do zaproszeń ślubnych adresowanych tylko do jednej osoby dopisuje się formułkę wraz z osobą towarzyszącą. W wypadku, kiedy zaproszenia zostaną już wysłane, a gość weselny, np. zejdzie się z byłym partnerem etykieta dopuszcza ustne zaproszenie tej osoby.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaproszenia_ślubne


Zaproszenia ślubne papierowe z czasów Średniowiecza

Historia zaproszeń sięga czasów starożytnych (karty takie tworzono np. w Starożytnym Rzymie, czy Egipcie). W Średniowieczu zaproszenia przybierały dwie formy: ustną ? komunikaty takie przekazywali heroldowie. Zwyczaj ten wiązał się nade wszystko z powszechnym analfabetyzmem ?także wśród szlachty; drugą formą były zaproszenia na pergaminach (często bardzo bogato zdobione typowymi dla tego okresu iluminacjami oraz kaligrafią). Zaproszenia ślubne papierowe z czasów Średniowiecza (podobnie jak inne dokumenty) przesyłano w dwóch kopertach ? koperta zewnętrzna była niejako ochroną dla właściwej wewnętrznej. Pisane inkaustem zaproszenie dodatkowo chroniła przed rozmazaniem bibuła. Przełom w formie zaproszeń ślubnych nastąpił wraz z upowszechnieniem się druku ? a właściwie spadkiem cen i tym samym masowością wydruków, którym początek dał wynalazek A. Senefeldera, ojca litografii, która umożliwiała szybkie wykonywanie kopi druków. Technologia ta w przyszłości dała początek drukarniom offsetowym. O zaproszeniach przypominających współczesne można mówić od okresu międzywojennego (wtedy też pojawiły się pierwsze mody w zaproszeniach ślubnych w Stanach Zjednoczonych). Jednak badania filologów z Uniwersytetu w Białymstoku wykazują, że wystarczy znajomość 1200 najczęściej używanych słów w języku polskim, by móc zacząć się nim posługiwać.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaproszenia_ślubne