Szpitalne kartoteki online?

onieczne. O tym w poście.Wikipedia o informatyce medycznejInformatyka medyczna - dział informatyki, zajmuje się przetwarzaniem, przechowywaniem, przesyłaniem oraz metodami tworzenia systemów przetwarzających informacje wykorzystyw

Szpitalne kartoteki online? Programy takie jak niebawem staną się niezbędne dla dosłownie każdej placówki medycznej. Można już teraz zakupić odpowiadające nam licencje, ale z jakiego powodu jest to konieczne. O tym w poście.

Wikipedia o informatyce medycznej

Informatyka medyczna - dział informatyki, zajmuje się przetwarzaniem, przechowywaniem, przesyłaniem oraz metodami tworzenia systemów przetwarzających informacje wykorzystywane w opiece zdrowotnej.

Informatyka medyczna obejmuje:

systemy informatyczne dla jednostek służby zdrowia (szpitali, aptek itp.),
systemy wspomagania diagnostyki,
przetwarzanie i analizę sygnałów medycznych (np. EKG),
przetwarzanie i analizę obrazów medycznych,
oprogramowanie aparatury medycznej,
standardy wymiany informacji HL7, DICOM,
wspomaganie badań naukowych.
Edukacja w tej dziedzinie ma miejsce na kierunkach technicznych (np. inżynieria biomedyczna, informatyka - wybór specjalizacji w trakcie trwania studiów).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Informatyka_medyczna


Komputeryzacja

W dobie komputerów ciężko, aby nie dominowały one większości naszego życia. Nie zawsze jednak jest to zła sprawa, ponieważ dzięki komputerowym systemom możemy wykluczyć wiele błędów ludzkich. Nie inaczej jest w tym przypadku, mianowicie chodzi o dokumentacje medyczną, ale nie, standardową papierową. Chodzi o dokumentację medyczną online.

Takie rozwiązanie ułatwi diagnozy i przekazywanie danych pomiędzy oddziałami, a nawet pacjentem. Pomoże to przyspieszyć wymianę ważnych dla życia pacjenta danych takich jak grupa krwi, czy przebyte zabiegi.


Wikipedia o E-pacjencie

e-pacjent ? osoba korzystająca ze świadczeń opieki zdrowotnej z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (ang. Information Communication Technology) niezależnie od tego czy jest zdrowa czy chora1. Tradycyjna, występująca na wszystkich poziomach (mikro, mezo, makro), relacja pacjent-lekarz została rozszerzona o technologię przybierając na poziomie mikro postać lekarz-technika biomedyczna-pacjent2. Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) usprawniają dziś biznesowo-administracyjny aspekt funkcjonowania zakładów opieki zdrowotnej, ale także wspomagają pracę personelu medycznego, wpływając przez to na jakość opieki zdrowotnej, a tym samym i satysfakcję pacjentów. Są zdolne do przetwarzania ogromnych ilości danych, umożliwiają konsultacje medyczne bez konieczności przemieszczania się pacjenta i lekarza. Znaczenie ICT potwierdza raport The Case for e-Health3. Według niego:


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/E-pacjent