Prawo - niezbędny element naszej codzienności

y między wierzycieli zgodnie z zasadami prawa upadłościowego i naprawczego. Była to funkcja likwidatora majątku w postępowaniu upadłościowym z opcją likwidacyjną. Natomiast syndyk licencjonowany jest specjalistą zarządzania kry

Prawo - niezbędny element naszej codzienności kancelaria radcowska Tychy

Kim jest syndyk?

Syndyk ? pod zarządami starych regulacji prawnych ? osoba zarządzająca majątkiem przedsiębiorcy postawionego w stan upadłości oraz dokonująca podziału funduszy między wierzycieli zgodnie z zasadami prawa upadłościowego i naprawczego. Była to funkcja likwidatora majątku w postępowaniu upadłościowym z opcją likwidacyjną.

Natomiast syndyk licencjonowany jest specjalistą zarządzania kryzysowego, menadżerem rewitalizacji podmiotu w kłopotach finansowych i wolnym zawodem.

Jedynie w ostateczności syndyk na zlecenie sądu przeprowadza likwidację podmiotu gospodarczego - którego kondycja finansowa i operacyjna wyklucza jakąkolwiek restrukturyzację.

W trakcie postępowania upadłościowego syndyk traktowany jest jako kierownik jednostki, w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości. Z uwagi na status prawny syndyk jest tzw. zastępcą pośrednim czyli dokonuje czynności prawnych we własnym imieniu, ale na rachunek upadłego tj. ze skutkiem prawnym dla niego.

Zawodu syndyka nie można zaliczyć do zawodów stricte prawniczych choćby przez to, że posiadanie wykształcenia prawniczego nie jest konieczną przesłanką uzyskania licencji syndyka (wcześniej analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku zawodu komornika).

Po wejściu w życie ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka (Dz. U. z 2014 r. poz. 776) zawód syndyka stał się zawodem regulowanym i został zaliczony do katalogu wolnych zawodów, wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Syndycy licencjonowani wykonują swój zawód w ramach kancelarii syndyków.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndyk


Kłopoty z podatkami

Jednym z najbardziej problematycznych działów prawa są podatki. Jak wiadomo, każdy chciałby uniknąć jak największej ilości kłopotów z tym związanych. Z drugiej jednak strony, nikt nie chce, aby państwo zabierało wiele z trudem zarobionych pieniędzy. Unikanie podatków jest bezprawne, ale pomoc prawnika może chociaż trochę zmniejszyć koszty ponoszone z tytułu należności podatkowych. Nic zatem dziwnego, że wiele szczególnie większych firm decyduje się na zatrudnienie prawnika zajmującego się prawem podatkowym oraz administracyjnym. Osoba zatrudniona na stałe w zakładzie pracy może bowiem na bieżąco monitorować przeprowadzane operacje finansowe.


Pilne porady prawne

Istnieje wiele spraw, w których szybka pomoc prawnicza jest nieoceniona. Do takich sytuacji należą między innymi kwestie windykacyjne. Może się bowiem zdarzyć, że wizyta komornika jest nieuzasadniona prawnie i wtedy działanie musi być natychmiastowe. W przeciwnym razie musimy się liczyć z utratą własnych dóbr materialnych. Wiele osób znajdujących się w ciężkiej sytuacji finansowej stara się być w kontakcie z jakimś znajomym prawnikiem. Umożliwia to uzyskanie w ekspresowym tempie ważnych porad prawnych, nie tylko z zakresu prawa windykacyjnego, ale także w wielu innych dziedzinach takich, jak prawo rodzinne czy gospodarcze.