Ogólnie o panelach fotowoltaicznych

rawdę najlepszą formą pozyskiwania energii ze środowiska, niejeden rząd oferuje otrzymanie dotacji na ten cel. Ubiegać się o potrzebne środki mogą nie tylko osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, ale także osoby, które c

Ogólnie o panelach fotowoltaicznych tanie ogniwa solarne

Dotacje dla rodzin i przedsiębiorców

W związku z tym, że instalacje związane z ekologicznym wytwarzaniem energii są coraz bardziej popularne, coraz chętniej wykorzystywane i naprawdę najlepszą formą pozyskiwania energii ze środowiska, niejeden rząd oferuje otrzymanie dotacji na ten cel. Ubiegać się o potrzebne środki mogą nie tylko osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, ale także osoby, które chciałyby zainwestować w panele słoneczne czy fotowoltaiczne we własnym domu. Na pewno jest to bardzo duża pomoc finansowa, więc nic dziwnego, że ubieganie się o takie środki finansowe jest dość popularne. Niestety, nie we wszystkich przypadkach można ubiegać się o takie środki, dlatego też na pewno warto zorientować się w tym temacie przed złożeniem wniosku.


Kolektor słoneczny

Kolektor słoneczny ? urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia słoneczna docierająca do kolektora zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (glikol, woda) lub gaz (np. powietrze).

Kolektory można podzielić na:

płaskie:
cieczowe,
gazowe,
dwufazowe,
płaskie próżniowe,
próżniowo-rurowe (nazywane też próżniowymi, w których rolę izolacji spełniają próżniowe rury),
skupiające (prawie zawsze cieczowe),
specjalne (np. okno termiczne, izolacja transparentna).


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolektor_s%C5%82oneczny


Zasada działania ogniwa słonecznego

Fotoogniwo jest zbudowane z półprzewodnika i tworzy złącze p-n, na które pada światło. Padające na złącze fotony o energii większej od szerokości przerwy energetycznej półprzewodnika powodują powstanie par elektron-dziura. Pole elektryczne wewnątrz półprzewodnika, związane z obecnością złącza p-n, przesuwa nośniki różnych rodzajów w różne strony. Elektrony trafiają do obszaru n, dziury do obszaru p. Rozdzielenie nośników ładunku w złączu powoduje powstanie na nim zewnętrznego napięcia elektrycznego. Ponieważ rozdzielone nośniki są nośnikami nadmiarowymi (mają nieskończony czas życia), a napięcie na złączu p-n jest stałe, oświetlone złącze działa jako ogniwo elektryczne, czyli takie, w którym źródłem prądu są reakcje chemiczne zachodzące między elektrodą a elektrolitem.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_s%C5%82oneczne