O odnawialnych źródłach energii - kwestie energetyki solarnej

o bardziej zaostrzonego prawa. Aby zachować przyrodę w nieuszkodzonym stanie konieczne jest wprowadzenie nie tylko zmian w sposobie myślenia, ale i prawdziwych rewolucji, jeśli chodzi o energię elektryczną. Jak na razie, doskonały

O odnawialnych źródłach energii - kwestie energetyki solarnej Growatt 8000UE

Produkcja energii a jej wpływ na środowisko naturalne

Ekologia jest bardzo istotna pod względem produkcji energii, gdyż coraz bardziej restrykcyjne normy nakazują nam dostosowanie się do bardziej zaostrzonego prawa. Aby zachować przyrodę w nieuszkodzonym stanie konieczne jest wprowadzenie nie tylko zmian w sposobie myślenia, ale i prawdziwych rewolucji, jeśli chodzi o energię elektryczną. Jak na razie, doskonałym rozwiązaniem na potrzeby rodzin wydaje się być energia pozyskiwana dzięki panelom fotowoltaicznym czy kolektorom słonecznym. Zwłaszcza w Polsce, gdzie mamy duże nasłonecznienie, warto skorzystać z takiej formy produkcji energii. Instalacja nie jest zbyt skomplikowana, a pozwala na wytwarzanie energii zgodnie z naturą.


Dlaczego warto wybrać odnawialne źródła energii ?

Odnawialne źródła energii są w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Najważniejsze jest to, że instalacja kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych na naszym dachu czy w pobliżu naszego domu sprawia, że produkujemy energię elektryczną w zgodzie z naturą. Jest to coraz bardziej istotne w obliczu kończących się zapasów związanych z produkcją takiej energii tradycyjnymi metodami. Co więcej, takie rozwiązanie jest również o wiele tańsze niż zakup energii elektrycznej z innych źródeł. Co prawda, koszt takich instalacji jest dość znaczny, jednak zwraca się on już po kilku latach, więc jest to opłacalne przedsięwzięcie.


Fotowoltaika w twoim domu

Ponieważ koszty otrzymywania energii elektrycznej ze światła słonecznego były zawsze wielokrotnie wyższe niż przy wykorzystaniu innych źródeł energii, przez długi czas była ona stosowana jedynie tam, gdzie ich wykorzystanie było bardzo utrudnione lub niemożliwe. Przykładem takich zastosowań były:

urządzenia przenośne wymagające niewielkich ilości energii, np. kalkulatory, zegarki elektroniczne,
trudno dostępne miejsca, gdzie doprowadzenie linii elektrycznej byłoby nieopłacalne, np. domy stojące pojedynczo, kamery monitorujące, fotoradary,
pojazdy, w których wykorzystanie innych źródeł energii byłoby nieopłacalne, np. sztuczne satelity, jachty żaglowe, wozy kempingowe.
Energetykę słoneczną wykorzystuje się coraz powszechniej. Związane jest to, między innymi ze spadkiem cen (200-krotnym w latach 1977-2015 - patrz "ekonomika" poniżej), z większą dostępnością technologii, programami dofinansowania instalacji tego typu urządzeń, rosnącą świadomością ekologiczną oraz wzrostem cen energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Na rynku pojawiły się również nowe rozwiązania łączące tradycyjne źródła energii (np. LPG) z energią słoneczną, które umożliwiają uniezależnienie się od negatywnych warunków atmosferycznych (np. w czasie zimy).


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna#Zastosowanie_energii_s.C5.82onecznej