Maszyny CNC a tempo obróbki
Myśląc o frezarkach CNC, rzadko kiedy zastanawiamy się ile czasu zajmuje im obróbka danego elementu. Wiemy że trwa to niezbyt długo, ale najważniejszym aspektem zawsze jest możliwość wytwarzania różnorodnych obiektów.
Gdy skupimy się jednak na czasie obróbki, dostrzegamy że i w tym zakresie maszyny te są dość intrygujące. Prostu element można na nich uzyskać już w około 30 minut! Jest to o tyle rewolucyjne, że jeżeli weźmiemy pod uwagę skalę przemysłu i ilość potrzebnych elementów do wytworzenia chociażby jednej serii danego produktu, to nawet pół minuty zyskane na jednym obiekcie ma znaczenie. Oczywiście w dalszym ciągu dużo materiału jest niewykorzystana (strugi), więc dedykowane linie produkcyjne dalej mają pewną przewagę w tej kwestii. Jednak jest ona coraz mniejsza, co może w przyszłości oznaczać dużą optymalizację produkcji na skalę masową.
Tworzenie prototypów na frezarkach
Wiemy już, że modele tworzone na obrabiarkach CNC są powtarzalne i dzięki funkcjonowaniu jako komputerowy produkt, łatwe do edycji. Jest to zdecydowanie pozytywny aspekt całej technologii, ale dlaczego? Jakby się nad tym zastanowić, przeważnie dobry projekt nie wymaga poprawek, prawda?
Cała istota rzeczy polega na tym, że model aby był "dobry" wymaga testów. Dużo rzeczy można obliczyć, ekstrapolować czy po prostu wziąć "na chłopski rozum", ale w niektórych przypadkach nic nie zastąpi testów wytrzymałościowych. Tutaj właśnie błyszczą frezarki. Wstępnie zaprojektowany model, może być uzyskany jako namacalny prototyp w parę godzin po zapisaniu na komputerze. Następnie może być przetestowany jako pojedynczy element, albo jako część całości - w zależności od potrzeb. Takie testy dostarczają nam często niezbędnych informacji do ulepszenia projektu, który dzięki technologii może być edytowany w bardzo krótkim czasie i na długo przed tym jak ruszyła masowa produkcja.
Modelowanie 3D - zbiór porad
Zaczynając pracę z obrabiarkami CNC, musimy przede wszystkim zadbać o to, by nasz model dało się na nich wykonać. Ponadto, aby sposób jego wykonania był jak najbardziej efektywny - jak o to zadbać?
Trzeba zacząć od pomysłu - model nie może być awykonalny przez głowicą pracującą nad nim z zewnątrz - nie może mieć skomplikowanego wnętrza, niedostępnego dla frezarki. Jeśli takie są wymagania projektowe, to trzeba element rozdzielić na dwa.
Do tego dochodzi optymalizacja, musimy sprawić aby jak najmniej materiału uległo straceniu (zestruganiu) podczas obróbki. Jeżeli część ma powstać w wielu egzemplarzach, możliwe że lepiej będzie ją powielić i sztucznie połączyć, aby w pełni wykorzystać objętość metalowego bloku w którym frezujemy.