Działki, budowy i nieruchomości- praca geodety

zebny przy budowie i powstawaniu nowych budynków. Pierwsza wizyta geodety odbywa się jeszcze przez otrzymaniem pozwolenia na inwestycję oraz pozwolenia na budowę. Wstępne rozeznanie i przygotowanie wstępnych mapek sytuacyjno-wysok

Działki, budowy i nieruchomości- praca geodety W zasadzie zawsze konieczne będzie korzystanie z usług takich jak: , bez znaczenia czy będzie to budowa, sprzedaż działek czy cokolwiek innego.

Jeszcze przed budową

Geodeta jest potrzebny przy budowie i powstawaniu nowych budynków. Pierwsza wizyta geodety odbywa się jeszcze przez otrzymaniem pozwolenia na inwestycję oraz pozwolenia na budowę. Wstępne rozeznanie i przygotowanie wstępnych mapek sytuacyjno-wysokościowych jest niezbędne do udzielenia przez urząd pozwolenia na inwestycję na danym terenie.

Dopiero po złożeniu wniosku o zezwolenie na inwestycję budowlaną można zacząć sporządzać projekt wykonawczy oraz inne potrzebne dokumenty, aby otrzymać zezwolenie na budowę oraz zacząć dziennik budowy. Bez geodety nic nie mogłoby zostać zbudowane, dlatego jeżeli chcesz inwestować w budowę policz koszty obsługi geodezyjnej całej inwestycji.


Parametry mapy do celów projektowych w Wikipedii

Mapa do celów projektowych jest opracowaniem powstałym na bazie aktualnej mapy zasadniczej. Na treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej łącznie z granicami władania (własności) nieruchomości (działek), składają się:

opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy oraz osie ulic, dróg itp., jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu
usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody
usytuowanie innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta, zgodnie z celem wykonywanej pracy

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_do_cel%C3%B3w_projektowych


Podział geodezji - Wikipedia

Współczesna geodezja dzieli się na:

geodezję niższą (geodezja ogólna, szczegółowa, miernictwo) ? naukę o pomiarach wykonywanych na powierzchniach małych, o promieniu nie większym niż 15,6 km co obejmuje około 750 km?, bez uwzględniania kulistości Ziemi6.
geodezję wyższą ? naukę o pomiarach wykonywanych na wielkich obszarach, o powierzchni ponad 750 km?, uwzględniających kulistość Ziemi,
Częściowo w ramach, a częściowo obok powyższego podziału wyróżniamy również inne działy geodezji, takie jak: astronomia geodezyjna (geodezja astronomiczna), fotogrametria i teledetekcja, geodezja gospodarcza, geodezja satelitarna, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, kartografia, rachunek wyrównawczy, topografia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja