Artykuł o ciepłym domu

samym stopniu jak grzejniki, jednak on również wydziela bardzo przyjemne ciepło, które podnosi temperaturę panującą w pomieszczeniu, co jest bardzo ważne w okresie zimowym. Poza tym kominek potrafi skutecznie oświetlać pomieszcze

Artykuł o ciepłym domu

Ozdobne walory kominka

Montaż kominka w domu, a zwłaszcza w domowym salonie stał się bardzo popularny. Wprawdzie taki kominek nie jest w stanie ogrzewać pomieszczenia w takim samym stopniu jak grzejniki, jednak on również wydziela bardzo przyjemne ciepło, które podnosi temperaturę panującą w pomieszczeniu, co jest bardzo ważne w okresie zimowym. Poza tym kominek potrafi skutecznie oświetlać pomieszczenie, w którym został postawiony zwłaszcza, jeżeli domownicy chcą w nim po prostu zjeść kolację i obejrzeć jakiś film. Poza tym każdy kominek może stanowić dodatkowy element ozdobny pokoju gościnnego i sprawiać, że będzie on wyglądał bardzo nowocześnie. W tym celu wystarczy po prostu dobrze dobrać kolor i wielkość kominka do ogólnego wystroju pomieszczenia.


Ogrzewanie ogrodu zimowego

Jeżeli domownicy zamierzają spędzać czas w ogrodzie zimowym w czasie większych mrozów, to musi on zostać odpowiednio ocieplony i wyposażony w instalację grzewczą. W przypadku, kiedy ogród zimowy znajduje się bezpośrednio przy budynku mieszkalnym, to może posiadać taką samą instalację jak dom rodzinny. Jednocześnie na ogrodzie zimowym mogą zostać zamontowane kolektory słoneczne i duże powierzchnie okienne, które będą dodatkowo go ocieplały. Ciepło w ogrodzie zimowym może być także wytwarzane przez zamontowany w nim kominek, który dodatkowo może go oświetlić i wytworzyć przyjemny klimat. Wszystko to sprawi, że będzie można przesiadywać w ogrodzie zimowym całymi dniami nawet podczas dużego mrozu.


Ogrzewanie spalinowe

Ogrzewanie spalinowe

Ogrzewanie spalinowe polega na dostarczaniu ciepła uzyskanego w wyniku procesu spalania materiału zwanego paliwem. W tradycyjnych układach są to:

materiały stałe:
węgiel i jego pochodne (zobacz też: węgiel kamienny, węgiel brunatny, koks)
inne materiały palne (drewno, papier, odpady gospodarcze itp.)
materiały gazowe:
gaz miejski
gaz ziemny
mieszanka gazów: propanu i butanu,
materiały ciekłe:
ropa naftowa lub olej opałowy.

Piec opalany węglem ? izbowy

Piec węglowy w wykonaniu tradycyjnym ? tzw. piec izbowy, pozostaje w wielu gospodarstwach domowych głównym źródłem energii cieplnej. Jest kłopotliwy w eksploatacji, ponieważ:

wymaga dostarczenia ciężkiego paliwa (często po schodach),
wymaga nadzoru podczas palenia i wygaszania,
po rozgrzaniu emituje dużo ciepła, które po zgaszeniu paleniska stopniowo się zmniejsza. Po wieczornym ?napaleniu? rano w pomieszczeniu jest już zimno. Piec taki zabudowany w kuchni służy jednocześnie do przygotowywania potraw. Budową tradycyjnych pieców zajmuje się zdun.

Niekiedy do dawnych pieców zamiast palenisk węglowych montuje się palniki gazowe. Znacznie zwiększa to komfort eksploatacji (eliminuje konieczność noszenia ciężkiego paliwa, nadzoru podczas palenia i wygaszania, zapewnia możliwość ponownego zapalenia w każdej chwili, znacznie zmniejsza zanieczyszczenie powietrza, zapewnia łatwą regulację). Także możliwy jest montaż w takich piecach specjalnych grzałek elektrycznych (ich moc na ogół wymaga zasilania trójfazowego). Zapewnia to wysoki komfort (możliwe jest zastosowanie zegara sterującego, włączania na określony czas, często po taryfie nocnej, możliwa jest regulacja ? zwykle 3-stopniowa), chociaż piec rozgrzewa się wolniej niż opalany węglem czy (tym bardziej) gazem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrzewanie